EvaMed

Evde Hasta Bakımı

EVDE BAKIM NEDİR ?

Kişinin hastalığına bağlı koşullar nedeniyle hastane ortamına ihtiyacı kalmadığında, kendisine ait yaşam alanını, hastalığın getirdiği ve getirebileceği olası riskler ve kısıtlılıklar düşünülerek, ilgili düzenlemelerin yapılmasıyla, eğitimli ve deneyimli sağlık ekibinin tıbbi süreçlere ek olarak; hastanın fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik değerlerini gözeterek yaptığı planlamayla, en uygun maliyet hesabı dahilinde sunulan profesyonel bir sağlık hizmetidir.

Hastanın evine transferinden önce taburcu olduğu kurum ve hekim ile taburculuk planlamaları başlatılır. Yaşam koşullarına yardımcı olacak ekibin ve tıbbi ekipmanın sağlanması ilk aşamadır. Hasta ve aile ile yapılan ilk görüşme, alıcı koşullarının değerlendirilmesi ve hasta verilerinin toplanmasına yöneliktir. Hastanın tıbbi bakım gereksinimleri hekiminden alınan bilgilerle, hastalığına bağlı koşullar doğrultusunda planlanır. Bu işbirliği ile hastanın sorunsuz olarak evine transferi ve hizmetin sürekliliği sağlanır.

EVDE BAKIMIN ÖNEMİ…

 Enfeksiyon riskini azaltır

 İyileşmeyi hızlandırır

Kişinin kendi alıştığı ortamda bakılmasını sağlar. 

Kişinin ait olduğu sosyal çevreden kopmasını engeller.

Hastane kaynaklı enfeksiyon, yatak yaraları, düşme gibi hastane ile ilişkili sorunlarda azalma gözlenir.

 Stresi azaltır

 Yaşam süresini uzatır

 Hastanede yatış süresini kısaltır

 Yaşam kalitesini arttırır

 Hasta memnuniyetini arttırır

 Bireye bağımsızlık ve özgürlük sağlar

 Aile bütünlüğünü korur

 Kişiye özel hizmet sağlar

 Tanı konduktan sonra iyileşme dönemine kadar kesintisiz hizmet sağlar

 Bireyin alışık olduğu aktivite, hobi ve sosyal etkinliklere olanak tanır

 Tüm aile bireylerinin eğitimini sağlar

 Geleneksel yapımıza uygun bir modeldir

Eva Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin  tüm çalışanları,  bakım hizmeti  için belirlenmiş prosedürlere göre aynı kalitede hizmetin sürekliliği  için çalışmaktadır

Hedeflenen sonuçlar doğrultusunda hemşirelik bakımı standart hale getirilerek, bakım planlarının ve talimatların yazılı dökümantasyonu ile eğitimli kadrolarımızca hasta bakım hizmeti verilir.

Bu doğrultuda değişmez olarak yapılan uygulamalarımız şöyle sıralanabilir;

İlk olarak hastanın fiziki incelemesi yapılır, sonda ve kateter kontrolü yapılır gerektiğinde değiştirilir

Hastanın beslenme tipine uygun olan beslenme materyallerinin kontrolü ve aile /bakıcı eğitilir

Yatak çarşafları değiştirilir ve oda havalandırılır

Ağız bakımı yapılır,diş fırçalayabilir durumda ise dişlerinin fırçalanması sağlanır

Burun ve kulak bakımında ıslatılmış bir pamuklu çubuk yardımı ile temizlik işlemi yapılır.

Bilinci kapalı hastalarda göz enfeksiyonunu engellenmek için özenle göz temizliği yapılır ve dudaklarda kuruluk varsa uygun nemlendirici kremlerle bakımı sağlanır

Yatağa bağımlı hastaların en büyük sorunlarından biri deri kurumasıdır. Kuruyan deri ciltte çatlama ve çeşitli boyutlarda yara oluşumuna neden olur. Bu durumu engellemek için hastanın vücudu silinir ve uygun nemlendiriciler kullanarak derinin yumuşaması sağlanır. 

Yatağa bağımlı hastalarda haftada bir kez olmak üzere yatağında banyosu yaptırılır.

El, ayak ve tırnak bakımları özenli bir şekilde yapılır. 

Sosyal hayatın devamlılığı ve günlük yaşam aktiviteleri takip edilir

Uzun süre yatmaya bağlı olarak gelişebilen bası ülserlerinin oluşmasını engellemek adına hastaya belirli aralıklarla pozisyon verilmesi sağlanır bu konuda aile/bakıcı eğitimi verilir, oluşmuş bası yaralarının bakımı yapılır

Diyabeti olan hastalarda kan şekeri ölçümü yapılır.

Vital bulguların takibi yapılır(ateş,nabız,tansiyon,aldığı ve çıkardığı takibi) ve kaydedilir.

Alması gereken ilaçların takibi yapılır.

Yara pansumanları özenli bir şekilde yapılır. 

Medikal ekipman konusunda aile ve hastayı bilgilendirip, yönlendirir.

Eva Sağlıklı Yaşam Merkezi  olarak alanında deneyimli personellerimizle,Felç, Alzheimer, Demans, Parkinson, MS gibi ileri evre nörolojik hastalıklar nedeniyle yatağa bağımlı olan hastaların bakım ve rehabilitasyonu, ileri evre kanser hastalarının bakım ve beslenmesi, kalça kırığı, omurga veya büyük kemik kırığı nedeniyle ortopedik ameliyat geçiren hastaların ameliyat sonrası bakım ve rehabilitasyonu, yoğun bakımdan yeni taburcu edilmiş ve ara yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastaların bakımı, hastaneden taburcu edildikten sonra geçici bir süre bakım hizmeti ihtiyacı olan ve hemşire gözetiminde kalması önerilen hastaların bakımı ve kişiye özel yaşlı bakım  hizmetleri gibi geniş bir hasta yelpazesine evde bakım hizmeti vermekteyiz.

Eva Sağlıklı yaşam merkezi olarak yeni nesil sağlıklı yaşam tarzının gerekleri olan beslenme, spor,fizyoterapi,psikolojik danışmanlık gibi farklı disiplinleri yenilikçi ve birbirini destekleyici bir anlayışla bir araya getirdiğimiz sağlıklı yaşam kompleksidir.

Aynı zamanda sağlığını geçici bir süre yada kalıcı olarak kaybetmiş bireylere destek olmak amacıyla “Evde Sağlık Danışmalığı” birimimizle hizmet vermekteyiz.

Ekibimiz
Saatler
 • Pazartesi - Salı :
  9.00 - 18.00
 • Çarşamba :
  9.00 - 18.00
 • Perşembe :
  9.00 - 18.00
 • Cuma :
  9.00 - 18.00
 • Cumartesi :
  9.00 - 18.00
 • Pazar :
  Kapalı

Copyright © 2018 Evamed