EvaMed

Beslenme & Diyet

Yeterli ve dengeli beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için vücudun gereksinimi olan besin öğelerinin yeterli miktarda ve uygun zaman aralığında vücuda alınmasıdır. Beslenmedeki en büyük amaç; bireyin yaşına, cinsiyetine, fizyolojik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına uygun olarak yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamaktır. Yani beslenme kişiye özel olmalıdır.

Beslenmenin insan sağlığını etkileyen önemli bir unsur olduğu ve bir diyetisyenden beslenme danışmanlığının alınması gerektiği unutulmamalıdır. Diyetisyenin görevi sadece beslenme planı oluşturmak değil, kişilere sağlıklı beslenmeyi öğretmek ve öğretilenleri yaşam boyu alışkanlık haline getirmelerine katkı sağlamaktır. Böylece hedeflediğiniz “sağlıklı insan” anlayışına kavuşup, bu anlayışı yaşam boyu sürdürebilirsiniz.

-Kişiye Özel Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı
Herkesin gün içinde yaptığı şeyler birbirinden farklıyken, uygulamaları gereken sağlıklı beslenme planları da bu doğrultuda birbirinden farklı olmalıdır. Kişilerin çalışma şartları, günlük yaptıkları fiziksel aktivite düzeyi, hastalıkları, kullandığı ilaçlar, vücudun günlük enerji gereksinmesi vb. birbirinden farkıdır. Bu nedenle kişilerin kan bulguları göz önüne alınarak tüm bunlar değerlendirilmeli ve buna göre kişiye özel sağlıklı beslenme planı oluşturulmalıdır. 

-Sağlıklı Kilo Alma - Kilo Verme 
Kişiler ihtiyaçları doğrultusunda kilo alma ya da kilo verme kararı verirken sağlıklı olmasını göz önünde bulundurmalıdır. Yapılan diyetle hedefe ulaştıktan sonra kısa zaman içerisinde eski halinize dönmeye başladıysanız ya da hedefe ulaştığımızda sağlıksız bir görüntünüz varsa uyguladığınız diyet programının yanlış olduğunu anlamalısınız. Kilonun kas kütlesinden mi, yağ kütlesinden mi alınıp verildiği sağlıklı olma durumunda büyük önem taşımaktadır. Yanlış bir diyet programı uygulamak istemiyorsanız;  kilo alıp-vermeyi bir diyetisyen eşliğinde kas- yağ kütleniz değerlendirilerek sağlıklı bir beslenme planıyla yapmalısınız.

-Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı ( Diyabet, Kalp-Damar Hastalıkları vb.)
Mevcut yada yeni tanı aldığınız bir hastalığınız, hastalığa genetik yatkınlığınız olabilir. İlaç tedavisine başlamış ya da başlayacak olabilirsiniz. Hastalıkların tedavisinde ilaçlar ya da tıbbi girişimlerle birlikte beslenme de yer almaktadır. Hatta birçok hastalığın temeli beslenmedeki yanlışlıklara dayalıdır. Beslenme yanlışlarınızı düzelterek hastalığa karşı önlem alabilir ya da hastalığı tedavi etmeye destek olup kullandığınız ilaçların dozlarında düşüş sağlayabilir belki de ilaçları tamamen bırakabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir diyetisyen eşliğinde beslenme şeklinizi değiştirerek hastalığınıza uygun bir beslenme planı oluşturup, uygulamaktır.

-Gebelik Ve Emziklilik Dönemi Beslenme Danışmanlığı
Gebelik dönemi, bebeğin fiziksel ve mental gelişimi için annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiği bir süreçtir. Gebelik dönemi ebeveynler için keyifli ve heyecanlı bir dönem olmakla beraber bulantı, kusma, iştahta azalma, reflü, ödem, kabızlık, gestasyonel diyabet vb. gibi sağlık problemleriyle karşılaşılan bir dönemdir. Tüm bunlar gebeye ve gebenin problemine yönelik bir beslenme planıyla çözülebilmektedir.

Emziklilik dönemi ise yenidoğanın tüm ihtiyacının anne tarafından karşılandığı bir dönemdir. Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütünün tek başına yeterli olduğu bilgisi göz önüne alınarak diyetisyen tarafından anneye, sütünü artırmaya ve bebeğinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir beslenme planıyla destek sağlanmalıdır.

-Bebek Beslenmesi Danışmanlığı 
Bebeğin ilk aylarda en değerli besini anne sütüdür. Her anne, sütünün bebeğine yeterli gelmesini ister. İlk 6 aya kadar süt yeterli gelirken sonrasında anne sütü bebeğe yeterli gelmemeye başlar.  Tam bu zamanda tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapılmalıdır. Doğru besini doğru miktarda ve zamanda bebeğe vermek çok önemlidir. Bunun için bir diyetisyen yardımıyla bebeğin doğru bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

-Çocukluk Ve Adölesan Dönemi Beslenme Danışmanlığı
Kötü beslenen çocuk ve adölesanların obezite, insülin direnci, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi sağlık sorunları risklerini taşıdıkları, hatta şimdiden sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle beslenme çocuğun yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite düzeyine göre düzenlenmelidir.  Çocukların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuğun ve ailesinin beslenme konusunda bir diyetisyenle iş birliği içinde olması gerekir.

-Yeme Bozuklukları Beslenme Danışmanlığı ( Bulimia Nervoza, Anoreksiya Nervoza Vb.)
Yeme bozuklukları anoreksiya, bulimia, tıkanırcasına yeme bozukluğu, ortoreksia, gece yeme sendromu gibi yeme davranışının ciddi olarak bozulduğu psikiyatrik bozukluklardır ve etkin tedavisi ancak diyetisyen, psikiyatrist ve psikolog ile beraber multidisipliner bir ekip ile sağlanmaktadır. 

-Sporculara Özel Beslenme Danışmanlığı
Sporcuların gerekli enerji ve besin öğesi ihtiyacını doğru besin kaynaklarından karşılaması önemlidir. Çünkü doğru besin kaynaklarından sağlanan enerji, sporcunun performansını artırarak yorulmasını ve tükenme sendromu yaşamasını önler. Beslenme eğitimi ve dengeli
sporcu beslenme programı ile sporcuların başarılarını artırmak ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmek için diyetisyen desteği gereklidir.

-Kreş, Okul Ve Catering Firmalarına Menü Danışmanlığı 
Her bir kuruluş hizmet verdiği tüketici kitlesinin (öğrenciler, hastalar, işçiler vb.) özelliklerine uygun ve kaliteli hizmet vermekle yükümlüdür. Kaliteli bir toplu beslenme hizmeti; besin değeri korunmuş, ekonomik, hijyenik, kalitesi yüksek, miktar bakımından yeterli ve çeşitlilik içeren yemeklerin uygun koşullarda, doğru bir biçimde sunum/servis edilmesini yani doğru bir menü planlamayı ve menünün hazırlanmasını gerektirir. Menünün sağlıklı ve besin örüntüsü açısından dengeli olması bir diyetisyen desteğiyle sağlanmalıdır.

Eva Sağlıklı yaşam merkezi olarak yeni nesil sağlıklı yaşam tarzının gerekleri olan beslenme, spor,fizyoterapi,psikolojik danışmanlık gibi farklı disiplinleri yenilikçi ve birbirini destekleyici bir anlayışla bir araya getirdiğimiz sağlıklı yaşam kompleksidir.

Aynı zamanda sağlığını geçici bir süre yada kalıcı olarak kaybetmiş bireylere destek olmak amacıyla “Evde Sağlık Danışmalığı” birimimizle hizmet vermekteyiz.

Ekibimiz
Saatler
 • Pazartesi - Salı :
  9.00 - 18.00
 • Çarşamba :
  9.00 - 18.00
 • Perşembe :
  9.00 - 18.00
 • Cuma :
  9.00 - 18.00
 • Cumartesi :
  9.00 - 18.00
 • Pazar :
  Kapalı

Copyright © 2018 Evamed