EvaMed

ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ VE ÖNERİLER

Fazla kilosu olan her çocuk obez bir yetişkin olacak diye bir şey olmasada; çocukluk döneminde görülen fazla kilo yetişkinlik dönemi obezite riskini artırır.

       Çocukluk çağı obezitesine neden olabilecek bir çok etmen vardır. Bu etmenlerden biri ailenin beslenme biçimidir. Çocuklar öncelikle ailelerinin yediği yemeklere eğilimlidir ve onların davranışlarından etkilenir. Bu nedenle, anne-baba önce kendi beslenme alışkanlıklarını gözden geçirip sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeli ve çocuklarına da bu alışkanlığı kazandırmalıdırlar.

        Bir diğer  etmen hareketsiz yaşamdır. Fiziksel aktiviteye ayrılan süre teknolojinin gelişmesiyle yerini televizyon ve bilgisayar bağımlılığına bırakmıştır. Uzun süre televizyon izlemek bilgisayar oynamak ve beraberinde yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesi obeziteyi daha da artırmaktadır.

        Obezite ve psikolojik etmenler arasında bir ilişki olduğu kabul edilmektedir. Anne-baba çocuk arasındaki olumsuz ilişkilere ve aile içerisinde iletişimin azalmasına bağlı olarak, çocuk kendisini aşırı yiyerek ifade ediyor olabilir.

          Bunların dışında fazla kilonun genetik yatkınlık, metabolik bozukluk, yeme davranışındaki bozukluk gibi birçok sebebi olabilir. Kilo alma beslenmedeki yanlışlara bağlıysa;  beslenme düzenlenmeli ve obeziteye karşı önlem alınmalıdır. Çünkü obezitenin beraberinde getirdiği; tip 2 diyabet( şeker hastalığı), yeme bozuklukları, yüksek tansiyon, kolesterol, uyku bozuklukları, solunum ve sindirim sistemi bozuklukları, kalp hastalıkları, kiloya bağlı psikolojik problemler (depresyon,stres, görünüş bozukluklarına bağlı sosyal problemler vb.), ortopedik bozukluklar durumu daha da ciddileştirmektedir.

           Fazla kilolu ya da obez olan çocukların beslenme düzeninde değişiklikler yapılmalıdır. Yetişkin için de çocuk için de önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Özellikle çocuklar için çok düşük kalorili diyetler önerilmez. Çok düşük kalorili diyetler kas kayıplarına, kemik yoğunluğunun azalmasına, böbrek karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, ciddi vitamin-mineral eksikliklerine neden olabilir. Bu nedenle düşük kalorili diyetler yerine yeterli ve dengeli beslenme tercih edilmelidir. Bu noktada ailelerin desteğine ihtiyaç vardır. Küçük değişiklikler yaparak çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılabilir.
 

ÖNERİLER

- Çocuklara öğün atlamaması gerektiği bilinci verilmelidir, özellikle sabahları kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır

- Gün içerisinde öğünlerde besin çeşitliliği sağlanmalı ve tüm besin gruplarından yararlanmalıdır.

- Öğünlerde meyve ve sebze dağılımı artırılmalıdır.

-Çocuğunuzun sebzelerle arası iyi değilse; mutfakta salata yapımına, sebze yemeği yapımına dahil edebilirsiniz. Emek harcadığı yiyecekleri tüketmek isteyecektir.

- Yemek, ödül veya ceza olarak kullanılmamalıdır.

- Çocukların su tüketimi takip edilmeli, su tüketimi yetersizse artırılmalıdır. Su içmekte zorlanan çocuklar için içme sularının içerisine meyve dilimleri, nane, tarçın gibi aroma verici gıdalardan destek alınabilir.

- Reklamlar, sosyal medya vb. fast food tüketimini artırmaya yöneliktir bu nedenle televizyon ve bilgisayar başında geçen süre azaltılmalıdır.

- Çocuklar yağ ve şeker oranı yüksek paketli gıdalardan uzaklaştırılmalıdır. Yerine ev yapımı, yağ ve şeker oranı düşük alternatif besinler geliştirilmelidir.

- Şekerli, gazlı içecekler yerine ayran, sade soda, evde taze sıkılmış meyve suları tercih edilmeli, tüketilen miktarlara dikkat edilmelidir. Çünkü sağlıklı besinler de fazla tüketildiğinde kilo problemine neden olacaktır.

- Ara öğünlerde paketli bisküviler, kekler yerine süt, yoğurt, meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklardan yararlanılmalıdır.

- Çocuklar ilgi alanına ve yaşına uygun egzersizlere yönlendirilmelidir.

 

         PEV Kolejinin Eva Sağlıklı Yaşam Merkeziyle Kurumsal Beslenme Danışmanlığı adı altında yaptığı anlaşmayla, okul içinde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaya adım atmış olduk.  Ailelerin de okul dışında geçen zamanda sağlıklı beslenmeyi desteklemesiyle sonuca ulaşabileceğimize inanıyoruz.

Daha detaylı bilgi ve destek almak için bir beslenme uzmanıyla görüşebilirsiniz.

***Eva Sağlıklı Yaşam Merkezinde çocuklarınız için ücretsiz vücut analizi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

 

Eva Sağlıklı yaşam merkezi olarak yeni nesil sağlıklı yaşam tarzının gerekleri olan beslenme, spor,fizyoterapi,psikolojik danışmanlık gibi farklı disiplinleri yenilikçi ve birbirini destekleyici bir anlayışla bir araya getirdiğimiz sağlıklı yaşam kompleksidir.

Aynı zamanda sağlığını geçici bir süre yada kalıcı olarak kaybetmiş bireylere destek olmak amacıyla “Evde Sağlık Danışmalığı” birimimizle hizmet vermekteyiz.

Ekibimiz
Saatler
 • Pazartesi - Salı :
  9.00 - 18.00
 • Çarşamba :
  9.00 - 18.00
 • Perşembe :
  9.00 - 18.00
 • Cuma :
  9.00 - 18.00
 • Cumartesi :
  9.00 - 18.00
 • Pazar :
  Kapalı

Copyright © 2018 Evamed