EvaMed

Homeopati Tedavisi

Homeopati dünyada dünya sağlık örgütünce tanınan batı tıbbından sonra en sık uygulanan tamamlayıcı tedavi şekillerinden biridir. Dr. Christian Frederich Samuel Hahnemann (1755-1843)’ ın tıp fakültesinde öğrendiği tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğunu fark etmesiyle ortaya çıkmıştır. Hastaya zarar vermeden hastanın sadece hikayesi dinlenerek uygulanan, tamamıyla doğal olan bir tanı ve tedavi yöntemidir. Her türlü akut, kronik,ruhsal hastalıklarda kullanıldığı gibi genetik aktarıma da etki eden bir yardımcı tedavi şeklidir.

Homeopati tedavisi; İnsanı bedeninde bölümlere ayırarak tedavi etmez, insanı bir bütün olarak ele alır. Her insanın içinde onu iyileştiren bir güç olduğuna inanır ve buna ‘ yaşam enerjisi’ der (her bedenin içinde onu iyileştiren ‘kendi doktoru’ vardır).Yaşam enerjisi insanın tedavi edici gücüdür. Homeopati tedavisindeki amaç insanın bu ‘yaşam gücünü’ kullanabilmesidir.

Yaşam gücü zihin-duygu-bedenin uyumu yani üçünün de iyileşmesi ile sağlanır. Beden-duygu ve zihin birbirinin içinde bir hologramdır yani bütündür. Hasta olan beden değildir; zihnin, duygu ve bedenin uyumunun bozulmasıdır. Bu da insanın yaşam enerjisini bozar. Bu yüzden homeopat doktorların yaklaşımı psikosomatik yaklaşımla benzeşir. Zihindeki sorun, duygu problemi yaratır; bunun görünürlüğü de bedende ortaya çıkar. Hasta olanı sadece beden zannederiz. Bütün bu sebeplerden dolayı hasta olanın beden olduğunu söyleyemeyiz. Hasta olan insandır. Bu nedenle, homeopatideki verilen ilaç hastalığı tedavi etmez, kişinin yaşam gücünü uyarır ve zihin-duygu-beden hatta genetik aktarıma kadar kendi kendini iyileştirir.

HOMEOPATİ DE HASTALIK SEVİYELERİ

İnsan sağlıklı ise; yani yaşam gücünü kullanabiliyorsa, zihninden bedenine yansıyan ve bedeninde görülen her hastalık etki bırakmadan iyileşir.

Eğer kişi daha az dirençli ise; zihninden bedenine yansıyan ve bedeninde görülen fizik bulguları (burun tıkanıklığı, egzama, gastrit vs.) ortaya çıkar (Akut hastalıkların başlangıcı ve ara sıra enfeksiyonlar olur).

Eğer kişi daha kötü bir sağlığa sahipse; bedeninde fizik bulgular oluşur ve duygu durumu etkilenir (endişe, güven kaybı, depresyon gibi) (sık sık enfeksiyonlar geçirilir, güçlü akut hastalıklar ortaya çıkar ) Eğer kişi daha da kötü bir sağlığa sahipse, duygu durumu daha şiddetli bozulur. (ağır kronik hastalılar vardır ama akut hastalıklar yok denecek kadar azdır)

Eğer kişi çok daha kötübir sağlığa sahip ise; bedeninde fizik bulgu, duygu durum bozukluğu ve zihin durum bozukluğu olur (konsantrasyon güçlüğü, dalgınlık gibi) (hafif kronik hastalıklar, hafif akut hastalıklar ortaya çıkar) .Burada artık genetik aktarımdaki hastalıklar başlamıştır.

En son seviye; artık bedende ve duyguda değil sadece zihinde bozukluk oluşmaktadır(ağır kronik hastalıklardan akut hastalıkların hiç oluşmadığı duruma ve sonunda da iyileşmeyecek kadar hasta-ölümcül hastalık seviyesine kadar gider).

Sonuç olarak; Beden sadece zihnin (bilincin) kendine gönderdiği birtakım bilgileri ifade etmeye yarar. Hastalık belirtisi olarak görülen her şey aslında hastalıkla savaşan bedenin yarattığı değişimlerdir. İyileşme gücü yüksek olan beden belirti verir. Baskılanan her belirti yaşam gücünü zayıflatır.

HOMEOPATİ'DE İLAÇ

Homeopatide verilen remedi (ilaç) insana bir enerji yükler ve kişi sahip olduğu bütün hastalıkları iyileştirme gücüne kavuşur. Hastalık hangi seviyede ise oradan başlayarak en merkezden (zihinden-duygu- ve bedene) perifere doğru iyileştirir. Bu kendiliğinden oluşan iyileşme de önce kişide hastalığının bütün belirtileri görülür, sonra tamamen iyileşir ve hasta ömrü boyunca aynı şekilde hastalanmaz. Homeopatide kullanılan ilaçlara “remedi” denir. Remediler tamamen doğal maddelerden hazırlanmıştır (bitkiler, hayvanlar,mineraller, ve doku ekstrelerinden).Bu remediler ileri derecede seyreltilir ve mekanik enerji yüklenir. Moleküler ve enerji düzeyinde bilginin taşınabilir özelliği prensibine dayanır. Homeopatide kullanılan remediler kişinin kendi yaşam gücünü arttırarak etki gösterdikleri için gebeler,yaşlılar,bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

HOMEOPATİ PRENSİPLERİ

Herkesin kendine özgü bir genetik yapısı vardır. Kişinin tüm zihinsel,ruhsal,fiziksel özelliklerini bu yapı belirler. Bu yüzden de her kişinin hastalığı kendine özgü belirtilerle ortaya çıkar. Hastalık yok, hasta insan vardır (Hahnemann) Modern tıpdan en büyük farkı budur. Bu yüzden hastayla ilk karşılaşmada hastalığa değil, hastaya ait bilgiler alınır. Hastalığın ismine göre bir homeopatik remedi yoktur. Her hastaya özgü bir remedi vardır.

Homeopati Grekçe’de “homeos” (benzer ) ve “pathos”(hastalık) kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Benzeri benzerle tedavi etme prensibine dayanır. Yani; hasta insana özgü seçilen remedi, sağlıklıyken o insana verildiğinde aynı belirtileri ortaya çıkarır.

Homeopati; remedilerle en küçük dozda(saf dozda) ve tek remedi verilerek, benzeri benzerle tedavi etme yasasına uyarak, zihin-duygu ve fizik sıralamasıyla yani merkezden perifere doğru iyileşme prensibine dayanan bir tedavi şeklidir.

Homeopat. Dr. Şermin Özkan

Eva Sağlıklı yaşam merkezi olarak yeni nesil sağlıklı yaşam tarzının gerekleri olan beslenme, spor,fizyoterapi,psikolojik danışmanlık gibi farklı disiplinleri yenilikçi ve birbirini destekleyici bir anlayışla bir araya getirdiğimiz sağlıklı yaşam kompleksidir.

Aynı zamanda sağlığını geçici bir süre yada kalıcı olarak kaybetmiş bireylere destek olmak amacıyla “Evde Sağlık Danışmalığı” birimimizle hizmet vermekteyiz.

Ekibimiz
Saatler
 • Pazartesi - Salı :
  9.00 - 18.00
 • Çarşamba :
  9.00 - 18.00
 • Perşembe :
  9.00 - 18.00
 • Cuma :
  9.00 - 18.00
 • Cumartesi :
  9.00 - 18.00
 • Pazar :
  Kapalı

Copyright © 2018 Evamed